W każdym domu znajduje się urządzenie, które zazwyczaj gorąco kochamy, lecz czasem potrafi nas doprowadzić do szału. To właśnie lodówka, której zadaniem jest utrzymanie naszych produktów spożywczych w świeżości. Niestety, pomimo jej nieocenionej pomocy, czasem bywa źródłem problemów. Wątpliwa przyjemność dostarcza nam zwłaszcza nieprzyjemny zapach, który potrafi z nią zagościć. Ale czy można się go pozbyć? Jak najbardziej, a poradnik, który właśnie czytasz, dostarczy Ci skutecznych metod na walkę z tym nieproszonym gościem.
Sprawdź także:
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w lodówce
Zanim zaczniemy walkę, warto wiedzieć, z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu w lodówce może być wiele. Do najważniejszych z nich zaliczamy przeterminowane produkty, brak regularnego czyszczenia, połączenie zapachów różnych produktów spożywczych czy stosowanie nieodpowiednich pojemników do przechowywania jedzenia.
Przechowywanie przeterminowanych produktów jest najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Znajdowanie się ich w chłodziarce powoduje, że nie tylko one, ale i inne produkty zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.
Nieregularne czyszczenie sprzyja gromadzeniu się resztek jedzenia, które zaczynają się psuć i wydzielają nieprzyjemne aromaty. Pamiętajmy, że nawet drobne okruchy mają w sobie potencjał przyczynienia się do „zakwitu” większego problemu.
Połączenie zapachów różnych produktów spożywczych. Wiele osób myśli, że w lodówce można przechowywać wszystko. Nic bardziej mylnego. Niektóre produkty, takie jak przyprawy czy sery, potrafią „przenikać” swoimi aromatami do innych produktów, co w efekcie prowadzi do powstania nieprzyjemnego, „mieszanego” zapachu.
Nieodpowiednie pojemniki. Pamiętajmy, że nie wszystkie pojemniki są odpowiednie do przechowywania jedzenia w lodówce. Niektóre z nich mogą „oddychać”, co skutkuje przenikaniem zapachów. Stąd zaleca się używanie szczelnych pojemników.
Porady jak regularnie czyścić lodówkę
Czyszczenie lodówki to czynność, która zasługuje na naszą regularną uwagę. Warto zrobić to przynajmniej raz w tygodniu. Jak jednak przeprowadzić tę operację skutecznie?
- Przede wszystkim wyczyśćmy wszystkie produkty, które znajdują się w lodówce i oczyśćmy wnętrze tej ostatniej za pomocą specjalnych środków do czyszczenia lodówek lub domowym mieszaniną octu i wody.
- Oczyśćmy pojemniki, które służą nam do przechowywania jedzenia. W tym celu można użyć specjalnych środków do mycia naczyń lub innych, nie szkodzących żywność preparatów.
- Regularnie wyrzucajmy przeterminowane produkty. Zwracajmy też uwagę na te, które są w stanie „zaawansowanej” świeżości. Czasem lepiej je zużyć szybciej lub wyrzucić, niż ryzykować powstanie nieprzyjemnego zapachu.
- Stosujmy szczelne pojemniki do przechowywania żywności i zadbajmy o ich odpowiednie rozmieszczenie w lodówce. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przenikania zapachów.
Skuteczne metody na pozbycie się zapachu
Kiedy już zapach zagościł w naszej lodówce, musimy podjąć konkretną akcję przeciwko niemu. Poniżej zaprezentujemy kilka sprawdzonych metod.
- Woda z octem lub sodą oczyszczoną. Taki roztwór skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy przetrzeć nim wnętrze lodówki, a następnie pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie przetrzyjmy lodówkę suchą ściereczką.
- Kawa. Ziarna kawy są świetnym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy zostawić w lodówce otwarte opakowanie z kawą przez kilka godzin.
- Cytryna. Sok z cytryny skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Możemy go użyć podobnie jak w przypadku octu.
Pamiętajmy, że regularne czyszczenie lodówki, przestrzeganie zasad jej użytkowania oraz skuteczne metody na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu to recepta na świeżą i czystą lodówkę, która zawsze będzie serwować nam jedzenie na najwyższym poziomie.