Branża IT fascynuje wiele osób; co roku tysiące młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie kariery zawodowej właśnie w świecie technologii informacyjnych. Sporym zainteresowaniem cieszy się m.in. software development, czyli proces tworzenia oprogramowania. Na czym ono polega i co dokładnie robią osoby zatrudnione na stanowiskach software developer i software engineer?
Software development, czyli proces tworzenia oprogramowania od A do Z
Co do zasady można wyróżnić dwa główne rodzaje oprogramowania, czyli oprogramowanie systemowe (system software) oraz oprogramowanie użytkowe (application software), przeznaczone dla przeciętnych użytkowników i pozwalające im na wykonywanie określonych zadań (czyli np. przeglądania stron internetowych, porozumiewania się z innymi osobami itd.).
W procesie tworzenia oprogramowania można wyróżnić kilka etapów. Mowa o projektowaniu, planowaniu, kompilowaniu i testowaniu, a następnie wdrażaniu i obsłudze oprogramowania. Konieczne jest też monitorowanie oprogramowania i ewentualne aktualizowanie go i nanoszenie niezbędnych zmian.
W tworzenie oprogramowania zaangażowanych jest wiele osób; ogromną rolę odgrywają m.in. software developerzy oraz software engineerzy.
Software developer i software engineer: czym się zajmują?
Przez niektórych software developer jest postrzegany jako zwykły programista, który projektuje kod; w praktyce jednak osoby pracujące na tym stanowisku zazwyczaj są choćby częściowo odpowiedzialne również za projektowanie różnych rozwiązań i nowych funkcjonalności. Nierzadko to software developerzy odpowiadają też za współpracę z klientami czy nadzorowanie procesu.
Software engineerowie są z kolei postrzegani jako osoby posiadające zaawansowaną wiedzę techniczną; w związku z tym powierza się im nie tylko tworzenie kodu, ale też mapowanie projektów aplikacji programistycznych, wykorzystywanie schematów blokowych do podkreślania każdego etapu procesu czy aktualizację istniejącego oprogramowania. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że nazwy poszczególnych stanowisk w branży IT są mocno umowne. Osoby, które chcą wysłać CV w odpowiedzi na wybrane oferty pracy muszą mieć tego świadomość i za każdym razem dokładnie sprawdzać, jakie obowiązki zawodowe wykonywaliby po zatrudnieniu się w danej firmie.
Praca w software development: jak rozpocząć karierę w branży?
Osoby, które myślą o związaniu się z branżą IT powinny wiedzieć, że nawet na stanowiska juniorskie pracodawcy wymagają wiedzy i konkretnych umiejętności. Nie inaczej jest w przypadku software development. Nawet początkujący software developerzy i software engineerowie powinni być w stanie wykonywać przynajmniej część obowiązków przypisanych bardziej doświadczonym specjalistom.
Jak jednak zdobyć odpowiednie kompetencje? Niezwykle przydatne mogą okazać się studia; na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku na kierunku informatyka (prowadzonym w języku angielskim) studenci mogą wybrać specjalność Software Development, która pozwoli im posiąść wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy przy tworzeniu oprogramowania. Studenci poznają m.in. techniki kompilacji, uczą się programować (w tym dowiadują się, na czym polega programowanie rozproszone i w chmurze), a także poznają zasady tworzenia aplikacji biznesowych w środowisku sieciowym. Studia przygotowują zarówno do pracy na stanowisku software developera czy software engineera, jak i konsultanta technicznego, czy specjalisty ds. AI. Jeśli zatem marzysz o pracy przy tworzeniu oprogramowania, studiuj software development po angielsku, co ułatwi postawienie pierwszych zawodowych kroków w tej branży.
Artykuł sponsorowany