hoost.pl

Blog tematyczny o internecie, multimediach, komputerze

Komputer

Co oznaczają znaczki na klawiaturze?

Co oznaczają znaczki na klawiaturze?

Otaczający nas świat technologii jest pełen symboli i znaków, które często są dla nas niezrozumiałe. Myśląc o tym, skąd pochodzą, jakie mają znaczenie, jak funkcjonują, zdarza nam się dostrzec, że nie wiemy, jak je interpretować. Jednym z najbardziej typowych przykładów ukrytych symboli, które otaczają nas na co dzień, a których nie znamy, są znaczki na klawiaturach komputerowych. Celem tego artykułu jest zrozumienie, co oznaczają te symbole.

Znaczenie symboli na podstawowych klawiszach

Najpierw omówimy symbole na klawiszach alfanumerycznych. Te klawisze zawierają literki, cyfry i znaki interpunkcyjne, które są nam dobrze znane. Na przykład klawisze A-Z odpowiadają literom alfabetu, a klawisze 0-9 służą do wprowadzania cyfr.

Jednakże, niektóre z tych klawiszy mogą zawierać również dodatkowe symbole. Na przykład, klawisz z literą 'E’ na klawiaturach w Polsce często zawiera znaczek 'ę’. Aby wprowadzić ten znak, musisz nacisnąć kombinację Shift+E. Podobnie, klawisz z numerem 2 na klawiaturach QWERTY zawiera symbole '@’ i „–” które można wprowadzić poprzez naciśnięcie kombinacji Shift+2 lub AltGr+2.

Interpretacja znaków funkcji klawiszy specjalnych

Poza podstawowymi klawiszami na klawiaturze znajdują się także klawisze funkcji i klawisze specjalne, które mają unikalne symbole. Na przykład klawisz 'Caps Lock’ zazwyczaj reprezentowany jest symbolem małego zamka, który sugeruje, że kiedy jest włączony (czyli kiedy „zamek” jest „zamknięty”), wszystkie litery będą wprowadzane jako wielkie litery.

Klawisze funkcyjne, znane również jako klawisze F1-F12, znajdują się na górze klawiatury. Te klawisze mają wiele funkcji, które często zależą od programu, w którym są używane. Na przykład, w wielu programach F1 otwiera plik pomocy, a F5 służy do odświeżania strony.

Inny klawisz specjalny, klawisz 'Esc’, służy do anulowania lub zakończenia operacji. Klawisz 'Enter’, który zwykle jest reprezentowany przez strzałkę weszło w prawo lub na dół, służy do wprowadzania komendy lub do przechodzenia do nowej linii tekst.

Wyjaśnienie symboli na dodatkowych klawiszach numerycznych

Teraz przejdziemy do symboli na dodatkowych klawiszach numerycznych. Większość klawiatur ma specjalny blok klawiszy numerycznych, zwykle znajdujących się po prawej stronie klawiatury. Te klawisze służą do szybkiego wprowadzania numerów i zawierają cyfry od 0 do 9, a także klawisze znaków matematycznych, takie jak plus (+), minus (-), mnożenie (*) i dzielenie (/).

Na tych klawiszach zazwyczaj znajduje się również klawisz 'Num Lock’. Kiedy jest włączony (czyli na „zamku”), klawisze numeryczne wprowadzają cyfry. Kiedy jest wyłączony, klawisze te działają jako klawisze strzałek i klawisze funkcyjne.

Łącząc się w ramach wszystkich tych klawiszy, klawiatura umożliwia nam wprowadzanie zrozumiałego dla komputera kodu, który jest interpretowany i umożliwia nam efektywną komunikację z urządzeniem. Poznanie pełnej funkcjonalności klawiatury może znacząco usprawnić codzienną pracę, zarówno na profesjonalnym, jak i osobistym poziomie.

Sprawdź także:

Jak wyłączyć komputer klawiaturą?

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie?

Jak zmienić język klawiatury?

Udostępnij

O autorze

Hej! Witaj na naszym blogu. Jesteśmy pasjonatami nowych technologii, komputerów, multimediów i wszystkiego co jest związane z rozwojem Internetu i sprzętu komputerowego, ale nie tylko. Znajdziesz tutaj także ważne informacje o sprzęcie domowym, który pomoże Ci w codziennych obowiązkach i umili każdy dzień! Zapraszamy do lektury!